Historia szkoły

Założycielem i generalnym twórcą szkoły jest Wiesław Kisiel, który będąc w latach 90-tych jednym z czołowych liderów Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walkina Podkarpaciu oraz bazując na wiedzy i kilkunastoletnim doświadczeniu z zakresu różnych styli karate i systemów dalekowschodnich sztuk walk w 1998r wraz ze swoimi ośmioma instruktorami zakłada własną szkołę sztuk walki o nazwie PODKARPACKA SZKOŁA PRAKTYCZNEJ SAMOOBRONY.

W tym też roku wstępuje do Stowarzyszenia Idokan Polska, którego prezesem jest Wojciech Cynarski – 6 DAN Ju-jitsu. W ramach tego stowarzyszenia nawiązuje współpracę z liderem Międzynarodowej Organizacji Idokan Europe – Mistrzem Lotarem Siberem – 10 DAN.

Regensburg 1999 rok – Wiesław Kisiel i Soke Lotar Siber 10 DAN

Jest to jeden z czołowych postaci w Europie Zachodniej kręgu sztuk walki, uczących spójnego systemu Ju-jitsu Karate jako jednorodnego stylu. W 1999 i 2001 roku przedstawiciele szkoły: W. Kisiel z asystentem biorą udział w sesjach międzynarodowych dla instruktorów sportów walki z całego świata w Regensburgu i Penzbergu k/Monachium. Tam poznają nowe metody treningowe oraz inne style np. Okinawa Karate. W Penzbergu zdają pomyślnie egzamin z Ju-jitsu przed Komisją Australijsko-Niemiecką na stopnie 1 i 2 DAN. W 2001 roku czołowi zawodnicy po raz pierwszy biorą udział w rywalizacji sportowej uczestnicząc w eliminacjach a następnie w finałach Otwartych Mistrzostw Polski w Formach przy Muzyce, organizowanych przez Polski Związek Kick – Boxingu. Dwóch zawodników wywalcza odpowiednio 5 i 7 miejsce.

Ta formuła zawodów nie odpowiada szkole do końca. Cały czas zajmujemy się praktyczną samoobroną, tzw. obroną konieczną pod „ulicę” oraz szukamy jakiejś formuły sportowej, aby w pełni móc się rozwijać i doskonalić. Idąc tym tropem w 2003 roku czołowi instruktorzy ze swoim liderem robią w Sosnowcu specjalizację z zakresu Ju-jitsu sportowego. Przy okazji tych wyjazdów nawiązują pierwotnie kontakt z liderem Polskiej Unii Kung-Fu Zbigniewem Jeżem – 8 DAN w stylach Chan Shaolin Si i Dju-su Kung-Fu a następnie z szefem Big Budo Polska Wiesławem Bigosem – 8 DAN również w stylach Chan Shaolin Si i Dju-su Kung-Fu pełniącym jednocześnie funkcję Prezydenta IBF Polska. 

Czytaj więcej...

Prezydent WMMAF Soke Jan Jasiewicz 10 DAN i Wiesław Kisiel 5 DAN

 

Rok 2006 jest jeszcze bardziej owocny. Z ME Juniorów Dawid Kisiel przywozi jeden srebrny i trzy złote medale, z czego jeden złoty wywalcza drużynowo razem z Michałem Byjosiem i Dominikiem Gniewkiem. Wice ME wywalcza zespół w składzie Jakub Kotula, Kinga Salwa i Monika Węglarz. Trzy złote medale w kategorii młodzik zdobywa Katarzyna Lisowicz, z czego jeden w drużynie z Adrianem Beściakiem i Michałem Celkiem. Adrian Beściak zdobywa jeszcze złoto w kata. Wiele innych sukcesów przywozimy również z bardzo prestiżowych zawodów rozgrywanych w Niemczech i Holandii.

W czerwcu 2006 roku na zawodach organizowanych po raz drugi przez naszą szkołę( II Ogólnopolski Turniej Sztuk Walki) w dowód uznania za osiągnięcia Szkoły na zawodach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej Wiesław Kisiel otrzymuje z rąk Prezydenta IBF Polska Wiesława Bigosa nominację na stanowisko Vice Prezydenta Federacji IBF Polska oraz stopień 5 DAN. Pod koniec 2006 roku nawiązujemy współpracę z Janem Jasiewiczem – Soke Dai Kaiden 10 Dan Jiu-Jitsu, Chan Shaolin Si, Dju –Su Kung-Fu, Prezydentem Martial Arts Center „Asahi” Polska. Przedstawiciele naszej Szkoły dla podniesienia swoich kwalifikacji zdają pomyślnie egzamin z zakresu Jiu-Jitsu na kolejne stopnie mistrzowskie: Wiesław Kisiel na stopień 3 Dan i Rafał Matuła na stopień 1 Dan.

W 2006 roku oprócz zawodów odbyły się dwa obozy sportowo-szkoleniowe, pierwszy trzydniowy na feriach zimowych w Zespole Szkół w Czudcu dla ponad 50 uczestników wszystkich sekcji z Podkarpacia, a drugi letni, siedmiodniowy na wakacjach w OW Smerek k\Wetliny dla 53 uczestników z Podkarpacia i Śląska. Dobrą naszą stroną były liczne uroczyste pokazy z udziałem wielowiekowej grupy treningowej przy okazji różnych świąt szkolnych czy środowiskowych. Bardzo silnym akcentem był również historyczny występ 04 czerwca 2005 roku czołowych przedstawicieli naszej szkoły (Wiesława Kisiela, Rafała Matuły, Mateusza Kisiela i Dawida Kisiela oraz grupy śląskiej) w tzw. Budo Gali z okazji 25-lecia IBF na zakończenie Otwartych Mistrzostw Niemiec. W gali wzięło udział 15 różnych grup pokazowych, różnych styli z całej Europy, nasza grupa godnie zaprezentowała nasz kraj co miało swój wyraz w uznaniu Prezydenta IBF oraz entuzjastycznie reagującej widowni. Po powrocie w kwietniu tego roku z medalami z ME Juniorów gościliśmy TVP 3, która wyemitowała piękny program na temat sekcji.

Prezydent IBF Polska Wiesław Bigos 9 DAN i Wiesław Kisiel 5 DAN

Później jeszcze czterokrotnie z różnych okazji występowaliśmy w TVP 3 i TVP 2. Był to dla nas duży zaszczyt. Bardzo dużym wyróżnieniem było dla nas również uroczyste spotkanie z Prezydentem Miasta Rzeszowa Panem Ryszardem Winiarskim. W spotkaniu wzięli udział najlepsi zawodnicy z Podkarpacia oraz kadra instruktorska. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, na koniec otrzymaliśmy pamiątkowe upominki od Pana Prezydenta. 

Czytaj więcej...

Prezydent IBDF Polska Soke Zbigniew Jeż 9 DAN i Wiesław Kisiel 5 DAN
Prince Dschero Khan 12 DAN oraz Mistrz Toni Finken 10 Dan i Wiesław Kisiel 5 DAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W miesiącu sierpniu zostaje zorganizowany obóz sportowy dla adeptów PSzPS, który cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i młodzieży. We wrześniu kilku uczniów startuje w I Mistrzostwach Węgier IBF, gdzie zdobywamy 3 medale (Mateusz Kisiel 2 srebra i Bartosz Lonc 1 srebro). Na początku października Mateusz
i Dawid Kisiel pomyślnie zdają egzamin na stopień 1 Dan. Pod koniec października zostaje zorganizowana sesja międzynarodowa dla wielu mistrzów z kraju i z zagranicy; przedstawiciele PSzPS też biorą w niej udział. Pod koniec roku w listopadzie zostaje zorganizowane jubileuszowe seminarium „BUDO” przez WMMAF, poświęcone twórcy ju-jitsu w Polsce dr. płk. Krzysztofowi Kondratowiczowi (11 Dan). Jest on twórcą i szefem Polskiego Centrum Ju-Jitsu Goshin Ryu. Nawiązujemy z nim wtedy bliższą współpracę co uwidacznia się kilka tygodni poźniej gdy Wiesław Kisiel otrzymuje z jego ręki za pośrednictwem dr. hab. Tadeusza Ambrożego (9 Dan) stopień 4 Dan z Ju-Jitsu.

Soke Kancho Krzysztof Kondratowicz 11 DAN i Wiesław Kisiel 5 DAN
Prezydent Szwedzkiej Federacji Tai-Jitsu Shihan Johan Pettersson 7 DAN i Wiesław Kisiel 5 DAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na poczatku 2008 roku kadra bierze udział w XI Grand Prix Bierunia, gdzie odnosimy duży sukces w postaci wielu złotych medali. Także w styczniu ścisła czołówka PSzPS zostaje zaproszona do programu „Kalejdoskop” TVP 3 Rzeszów, gdzie zostaje nagrany kilkuminutowy program. W lutym bierzemy udział w IV Pucharze Podbeskidzia z zakresu Karate i Jiu-Jitsu, gdzie najwyższe laury zdobywaja Dawid Kisiel i Karolina Krężel.Podczas tej imprezy zaczynamy swoją przygodę ze sportowym Jiu-Jitsu a mianowicie Bartosz Lonc zdobywa złoto w walkach. W marcu na zaproszenie PSZPS do Rzeszowa przyjeżdża Soke Jan Jasiewicz (10 Dan) i zostaje przeprowadzone seminarium szkoleniowe z jiu-jitsu, krav magi, shaolin kempo oraz poprowadzony program „dzieci przeciw przemocy”. W kwietniu nasza kadra wyjeżdża na Mistrzostwa Niemiec federacji WMAA, gdzie zdobywamy sporo medali. Na wyróżnienie zasługuje Andżelika Majka (3 złote) i Katarzyna Lisowicz (2 złote). Dzień wcześniej przed Mistrzostwami Niemiec spotykamy się z Mistrzem Dshero Khanem (12 Dan), gdzie obchodzone są uroczyście urodziny naszego mistrza Wiesława Kisiela. Także w kwietniu bierzemy udział w Pucharze Europy federacji IBF, gdzie zdobywamy wiele cennych krążków. Pieknie zaprezentowali swoją postawę juniorzy Michał Celek i Karina Janusz zdobywając złote medale w walkach. Senior Mateusz Zieliński w walkach zdobywa tytuł Mistrza Polski. W maju kadra wyjeżdża na IV Puchar Polski – XXI Mistrzostw Polski w All Style Karate, gdzie duży sukces odnoszą Andżelika Majka i Łukasz Siuta zdobywając złote medale i puchary. W czerwcu przedstawiciele PSzPS biorą udział w międzynarodowym tygodniowym obozie sportowym, który prowadzi sam Mistrz Toni Finken (10 Dan).

Liderzy zaprzyjaźnionych szkół (od lewej): Shihan Tomasz Kamiński 6 DAN, Shihan Paweł Handzlik 7 Dan, Mistrz Wiesław Kisiel 5 DAN i Shihan Leszek Kremiec 6 DAN

Szkoła kładzie duży nacisk na rozwój motoryczny w młodszym wieku szkolnym szkolnym a nauczając bogatego wachlarza technik samoobrony oraz form klasycznych przysposabia do udziału w zawodach sportowych w kata i walkach semi-contaktowych oraz dobrego i bezpiecznego samopoczucia w grupie rówieśniczej o dobrych podstawach moralnych i etycznych. Dużym sukcesem naszej szkoły było stworzenie rodzinnej i partnerskiej atmosfery na treningach i po za nimi na różnych spotkaniach okolicznościowych typu opłatek sekcyjny, dyskoteka czy ognisko a także podczas wspólnych wyjazdów na sportowe obozy zimowe i wakacyjne oraz liczne zawody.

Podkarpacka Szkoła Ju-Jitsu Karate dzisiaj to nowoczesna szkoła sztuk i sportów walki o bardzo otwartym i przyjaznym charakterze swojej pracy i działania. Główny cel Szkoły to nauczanie samoobrony poprzez klasyczne style azjatycko – europejskie oraz nowoczesnej formuły walki sportowej (semi – kontakt), a także pięknej rywalizacji kata, ju-jitsu sportowym, formule ne-waza oraz widowiskowym duo-systemie.